Overgårds drenge sikrede sig endnu en sæson i serie 1
Onsdag aften gæstede Overgårds drenge Middelfart stadion, hvor en sejr var påkrævet. Læs mere her.
Det var med nerverne uden på tøjet at Søhus Stiges serie 1 mandskab drog til Middelfart. En sejr var påkrævet, hvis man ønskede at holde Glamsbjerg under sig. En svær opgave mod et stærkt mandskab, som kan spille op med de bedste i rækken.
Det startede dog også lidt sløvt, hvor ingen af holdene rigtig fandt rytmen. Så der skulle også en tilfældighed til før første mål kom. I en totalt harmløs situation, hvor "Muko" lignede en mand direkte til plejehjemmet, kom en spiller imellem og fik passeret en sagesløs Kim P. i målet.
Men jernmanden "Muko" ville ikke have dette siddende på sig, så han tog den lange tur op i feltet, efter en dødbold var opstået midt på banen. Efter en retur stod han umarkeret midt i feltet, og ganske fortjent fik han flugtet kuglen i nettet. Befriende for alt og alle omkring klubben og holdet.
Målet som var sidste spark inden pausen, så et utrolig vigtigt tidspunkt psykologisk. Man havde ellers set et godt spillende Søhus Stige mandskab i store perioder, hvor især Lasse Hansen i front spillede forårets bedste kamp. Men også den centrale midtbane med Nick Randklit og Benjamin Klimek spillede en stor kamp.
Efter pausen kom endelig de mål, som spillerne har hungret efter de foregående kampe, OG HVILKE MÅL.
Først var de den stærkt spillende Nick Randklit, som tog sagen i egen hånd. To træk og så blev højreskøjten ellers sendt afsted, modtager var bolden som strøg direkte op i målhjørnet efter en flyvetur på 25 meter. Med sådan et mål, ja så kan man bare ikke tabe.
Dette var ikke det eneste eller sidste frisparksmål i kampen. Simon Junker gjorde ham kunsten efter. Et utrolig skarpt indlæg, strøg fordi venner og fjender og direkte i kassen. Dette var blot et ud af mange flotte indlæg af den unge Simon Junker.
3-1 og nu skulle kampen bare køres hjem. Dette blev gjort til UG, men kun fordi der denne aften var mandshjerte hos samtlige spillere. Bl.a. kendetegnet ved en skrækkelig krampe til superteknikeren Jacob Hess.
Der var aldrig tvivl om resultatet, og sejren var ikke et sekund i fare, da først spillet flød og troen på egne evner indfandt sig hos spillerne. Dermed lykkedes operationen, og patienten overlevede uden varige mén.
Nu venter en velfortjent ferie på holdet, så man efter sommerpausen kan forbedre dette års resultat. Og dette bliver heldigvis med Torben Overgård ved roret, da han tager endnu en tørn i klubben.
- Dato: 2010-05-09
- Tidspunkt: Kl. 19.00
- Modstander: MG & BK
- Sted: Middelfart Stadion
- Resultat: 1-3 (1-1)
- Scoringer: 1-0 Ukendt - 1-1 Michael "Muko" Hansen - 1-2 Nick Randklit - 1-3 Simon Junker
- Tilskuere: 31 (Næsten alle fra Søhus Stige)
- Dommer: FDU
- Kampbedømmelse:




Facebook
Myspace
Live
Skriv kommentar til artiklen her