Benny Madsen stopper for serie 2-holdet
Vores serie 2 træner, Benny Madsen, har valgt at opsige sit job med omgående virkning. Læs mere her.
Efter en kæmpe arbejdsindsats, igennem længere tid, hvor Benny gentagne gange har oplevet, som det sværeste, at få spillere nok til at bare at stille 11 mand til kamp og hvor afbud kl. 5.20 om morgenen og manglende tilbagemeldinger samt personer der skulle hentes og bringes, har Benny – ganske forståeligt – valgt at smide håndklædet. Nogle gange er antallet af adspurgt spillere nået over 40 stk. – til én kamp!
Jeg synes dette samtidig skal forstås som et kæmpe opråb til jer der mangler på banen. Find nu støvler og den gensidige respekt for Jeres kammerater frem. Der er stadig mange som gerne vil spille turneringsfodbold i weekenden. Der er halvanden måned tilbage inden vi går på sommerferie.
Samtidig skal det nævnes at dem der pt. spiller serie 4, bliver rykket op til at spille serie 2 resten af foråret. Holdet styres af headcoach Jakob Rasmussen.
Henrik Søncksen og jeg overtager samtidig serie 4 mandskabet så der stadig bliver spillet kampe på hyggebasis resten af foråret. De gamle kan også godt begynde at snøre støvlerne.
Jeg vil personligt sige Benny mange tak for indsatsen, hans engagement samt hans store hjerte for klubben.
De bedste hilsner.
Søhus Stige Boldklub
Morten Due Albrektsen
Seniorformand



Facebook
Myspace
Live
Skriv kommentar til artiklen her